Ba wang bie ji - Elveda Cariyem (1993)

 

http://www.imdb.com/title/tt0106332/

 

 

Film opera sanatçılarıın çetin eğitim sahneleri ile başlıyor. Genelde kimsesiz olan çocuklardan seçilen ekip ustaları tarafından acımasız bir eğitimin ardından sahneye çıkmaya hak kazanıyorlar.

Opera eğitimi alan iki arkadaş Duan Xiaolou ve Cheng Dieyi arasında sıkı bir bağ var. Duan yapısı gereği kadın karekterleri canlandırıyor. Dieyi ise görkemli yapısı ile kral ve kahraman gibi rollerde oynuyor. Duan, Dieyi'ye zamanla aşık oluyor. Dieyi ise böyle bir davranışı kabul etmiyor ve kendisine eş olarak Juxian seçiyor. Bu seçimin arasından üçlü arasında birçok olay yaşanıyor.


Çin'in tarihi süreçteki değişimi başarılı bir şekilde anlatılmış. İkinci dünya savaşı, Cin kültürel devrimi gibi Çin tarihine damgasını vurmuş olayları filmde görmeniz mümkün. Bu olaylar birlikte toplumdaki değişim, korku ve operaya karşı segilenen tavırda güzel bir şekilde aktarılmış.

Müzikler, kostumler, oyunculuklar, anlatım, makyaj ve renklerin seçimi çok çok başarılı. Bunların hepsinin başarılı bir şekilde bir yapımda görmek benim fazlası ile memnun etti. Kadrosunda Li Gong, You Ge, Da Ying ve Leslie Cheung gibi Çin sinemasının yetenekli oyuncularını görmeniz mümkün. Türününü sevenleride fazlası ile memnun edeceğini düşünüyorum.

Chen Kaige'nin Lilian Lee'nin romanından uyarlayarak yapmış filmi. Çin'de uzun bir süre yasaklandığı için izleyici karşısına çıkamamış. Uluslar arası alanda gösterdiği başarıdan sonra kısaltılmış bir versiyonu kısa bir süre ülkede gösterilmiş.


En iyi Sinematografi ve Yabancı dilde en iyi film oscarlarını kazanmış. Çin'in geçirmiş olduğu zorlu tarihi değişim, Duan, Dieyi ve Juxian arasında yaşanan olayların başarılı bir şekilde anlatıdığı Elveda Çariyem kesinlikle izlemeye değer.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !