Chi bi - Kızıl Kayalıklar 1-2 (2008 - 2009)

   

 

http://www.imdb.com/title/tt0425637/   http://www.imdb.com/title/tt1326972/

 

 

Tarihçilere göre, Çin’de Üç Krallık döneminde meydana gelen en kanlı savaş olarak bilinen Red Cliff savaşına 1 milyon asker katılmıştı. Hong Kong asıllı yönetmen John Woo, Çin tarihinin dönüm noktası olan bu savaşı en gerçekçi şekliyle beyazperdeye yansıtmak için 80 milyon dolarlık bütçeyle çalıştı. Böylece finans kaynakları bölgedeki bağımsız yapımcılardan gelen “Red Cliff”, Asya’nın bugüne kadar yapılmış en pahalı filmi oldu.

“Red Cliff” Asya sinemasının en büyük isimlerini bir araya getirdi. Bu isimler arasında Hollywood’da şansını denedikten sonra Çin dilinde yapılmış filmlere geri dönen yönetmen John Woo başı çekiyor. Dört saat uzunluğunda olması beklenen filmin hazırlık aşamasında çok ciddi oyuncu seçme sorunları ve değişiklikleri yaşandı.
Çin edebiyatının klasiklerinden “Romance of the Three Kingdoms”tan uyarlanan filmin konusu M.S. 208 yılında Han Hanedanı’nın son döneminde geçiyor ve Çin’deki “Üç Krallık” döneminin başlamasına yol açan savaşlar anlatılıyor.

Senaryosu, görselliği, çekildiği mekanlar, tarihi havası, görkemli sahneleri, savaş sanatının inceliklerinin yansıtılışı, felsefi havası ve yetenekli oyuncuları ile çok güzel iki film izledim.

Oyuncu kadrosu olarak çok zengin. Tony Leung Chiu Wai, Takeshi Kaneshiro, Fengyi Zhang, Chen Chang, Wei Zhao gibi bir birinden iyi oyuncuları aynı filmde izlemek ayrı bir zevk.

Çinlilerin tarihi film yapma konusundaki ustalıklıklarını konuşturdukları yapımlardan. Tavsiye olunur.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !