Gojira - Godzilla (1954)

 

http://www.imdb.com/title/tt0047034/

 

Nükleer testler sonucu denizde uyanan dev bir canavar, dinozorumsu bedeni ve nükleer nefesiyle dehşet saçmaya başlar. Gemileri batırır, adaları yerle bir eder. Yerlilerin Gojira adını verdiği canavar yönünü Tokyo'ya çevirir. Gojira'nın başkente getireceği yıkımı durdurmanın bedeli hiç de hafif olmayacaktır.6 Ağustos 1945 ilk atom bombası Japonya'nın Hiroşima şehrine atılır bundan üç gün sonra 9 Ağustos 1945 de Nagasaki'ye ikinci atombabası atılması ile Japonların hafızasından silinmeyecek olaylar meydana gelir.

Atom bombasının Japonların hafızasında edindiği yer Godzilla filmin de kendisine fazlası ile yer bulur. Görsel anlatım ve konuşmalarda nükler çalışmalar üzerine nokta atışı yapan eleştirel göndermeler mevcut.


Hali hazırda bir yaratık filmi gibi görünsede bu yönü ile ilgi çekici ve beğendim bir yapım oldu. Ham bir yaratık filmi yapıp basit bir senaryonun arkasına sığınmaktan kaçınıp bazı konuları anlatıp eleştiri yapmak gibi bir misyonu olması sinema adına taktir edilecek birşey.


Filmin görsellik ve hikayesine gelince. Senaryo olarak kendi içinde oldukça mantıklı ilerliyor. Zamanın teknolojik imkanlarını düşünce görsellik olarakta oldukça tatmin edici. Şehirlerde yaşanan karmaşa, yıkım ve yangın sahneleri zamanın sinema izleyicisi üzerinde uzun süre unutulmayacak etkiler bırakmıştır galiba.


Bundan öncede birkaç Godzilla filmi izlemiş olsamda hiçbiri bu filmin yanına bile yaklaşamaz. Empire sinema dergisinin yabancı dilde en iyi 100 film sıralamasında kendine yer bulmuş bir yapım. İzlemeniz tavsiye olunur.

Filmi çeviren
REDO1'de ayrıca teşekkürler.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !